
Гръцкият парламент одобри законопроект, според който нови 15 хиляди държавни служители ще загубят работните си места. Законопроектът бе приет със 168 гласа „за” срещу 123 „против” с подкрепата на трите партии от управляващата коалиция. Новоприетите мерки са част от изискванията на международните кредитори срещу отпускането на пореден спасителен транш за страната в размер на 8.8 милиарда евро. Новината за приемането на законопроекта обаче бе посрещната от шумни протести в района на парламента в Атина. Нови тежки рестриктивни мерки залегнаха в законопроект, одобрен от гръцкия парламент в понеделник. Ако бъде окончателно приет, поредният пакет от закони, целящи да закрепят нестабилната икономика на страната, ще позволи на правителството да съкрати нови 15 хиляди работни места в държавните структури. Реформата в държавната администрация е едно от условията на международните кредитори на страната в замяна на пореден транш от независима финансова помощ в размер на 8 милиарда и 800 милиона евро. След приемането на закона от правителството изразиха увереност, че мерките ще стабилизират финансовото положение на страната.
„Силно вярваме, че вървим в правилната посока. Гаранция за това е силната подкрепа, която получихме в парламента“, заяви финансовият министър Янис Стурнарас.
„Намираме се в много труден момент, но съм убеден, че тези мерки ще доведат до желания успех за гръцката икономика”, каза гръцкият премиер Андонис Самарас.
Приемането на закона обаче очаквано бе посрещнато с многохилядни протести около сградата на парламента в Атина и лозунги със заглавия: „Вие унищожавате страната ни”. Според протестиращите новият закон ще задълбочи проблема с безработицата в страната, която вече е достигнала безпрецедентни нива и е на първо място по незаетост в страните от еврозоната.
„Прилаганата от правителството нечовешка политика работи по катастрофална за страната ни рецепта. Международните кредитори си играят със съдбата на народа и я превръщат в експеримент за сметка на милиони гърци и за бъдещето на децата ни”, заяви Алексис Ципрас, лидер на опозиционната партия „Сириза”.
Според изискванията на международните кредитори и одобрените икономически мерки от гръцкото правителство до края на месец юни в държавния сектор трябва да бъдат съкратени близо 2000 държавни служители, а до края на годината техният броят трябва да достигне 4000. Други 11 000 души ще загубят работата си в администрацията до края на 2014 година.