
Националната сигурност на България през следващите 12 години е застрашена не толкова от очаквани военни атаки, ядрена заплаха или гигантско природно бедствие, а от липса на квалифицирани кадри. Това са изводите от изследване за опасностите пред националната ни сигурност до 2020-2025 г., направено от неправителствена организация. България не развива съвременни политики за национална сигурност. Това се посочва в доклад по темата, очертаващ основните рискове през следващите 12 години, изготвен от неправителствена организация. В него като основна заплаха за националната сигурност се посочват не терористични атаки или природни бедствия, а липсата на достатъчно квалифицирани кадри.
„Това не е черна прогноза, това не са профактически изказвания, а напълно рационално прагматично обръщане на внимание, че институционалната среда на България е носител на сериозни рискове, които трябва да станат експлицитно обект на внимание от бъдещите управления“, заяви Стефан Попов, изпълнителен директор на фондацията, направила изследването.
Затова е необходима реформа на висшето образование, за да не се стигне дотам да внасяме висококвалифицирани емигранти.
„В България един от проблемите е, че създаваме прекрасни специалисти в области, в които никой не ги търси за работа и те слизат надолу и се състезават с професии за средно образование. Разбира се, те побеждават и хората със средно остават без работа. Пазарът на труда сега търси инженери и софтуерни специалисти, пазарът на труда сега не търси счетоводители и юристи, но ние бълваме счетоводители и юристи, а не програмисти и инженери“, смята икономистът Георги Ганев.
Друг голям проблем е липсата на достатъчно заетост.
„Основното нещо и в краткосрочен, и дългосрочен план, което в икономическата област трябва да решава България, е заетостта. В момента за България цифрата за 2012 е ясна – имаме население средно някъде около 7.2-7.3 млн. души, а заетите са 2 млн. и 934 хиляди. Значи 2,9 трябва да храни 7,3. Докато продължава това положение, България винаги ще е под опасност“, заяви още Ганев.