
В разгара на скандала с конското месо, етикетирано и продавано като говеждо, който разтърси цяла Европа и срина доверието в месопреработвателите, министрите на земеделието на страните от ЕС обсъждат в Брюксел мерки за подобряване и засилване на контрола върху качеството и произхода на хранителните продукти и тяхното етикетиране. Министрите са категорични, че само с административни и наказателни санкции проблемът с фалшивото месо няма да бъде решен. Трябва приемане на законодателство за по-строги регулации в хранителната индустрия и по-специално в месодобивната и месопреработвателната промишленост. Засега няма данни за заболели хора, които са консумирали конско месо, след като беше изолиран първият случай на такъв продукт в ирландски бургери с говеждо, но измамите, свързани с разпространението на тези продукти в търговската мрежа, удариха силно по имиджа на хранителната промишленост.
На 15 февруари правителствата от ЕС одобриха въвеждането на програма за ДНК тестове за установяване на оригинален произход на говеждото и телешкото месо в рамките на общността. Освен това изследванията трябва да проверят за наличие на потенциално вредни остатъчни вещества в конското месо. Първите резултати от тестовете се очакват към средата на април.
Докато течеше заседанието на агроминистрите в Брюксел, скандалът „Хорсгейт” взе поредната си жертва – чешки ветеринарно-санитарни инспектори откриха конско месо в кюфтета, приготвени в Швеция, за мебелната верига ИКЕА. От компанията веднага обявиха, че изтеглят от търговската мрежа в скандинавската държава продуктите си.