
Екип инспектори на кредиторите на Гърция – ЕС, Европейската банка и МВФ, трябва да пристигнат в Атина следващата седмица, за да оценят изпълнението на оздравителната програма. От тяхното мнение зависи отпускането на следващия транш от 2,8 млрд. евро, което е планирано до края на февруари. Страната обаче е залята от поредна стачка вълна, като стотици хиляди държавни служители и такива в частния сектор няма да отидат на работните си места, а ще се включат в масови шествия срещу политиката на правителството за тежки икономии и намаляване на заплати и пенсии. 24-часова обща стачка обявиха за сряда двата основни синдиката в Гърция. Работници и служители протестират срещу непопулярните оздравителни мерки на правителството в навечерието на одита от страна на международните кредитори. Лекари, адвокати, учители, журналисти няма да отидат на работните си места.
„Борим се за защита на колективните трудови договори, за мерки срещу безработицата и за гарантиране на демократичните и трудовите ни права“, гласи декларация до медиите, разпространена от синдиката Джи Ес Ии. Планирани са няколко масови митинг-шествия в Атина и други големи градове. Общественият транспорт като цяло ще функционира, но ще има прекъсвания за по няколко часа през деня на движението на автобусите и влаковете. Въздушният трафик също ще пострада от отмяна на полети. Фериботите няма да пътуват до островите.
Консервативното коалиционно правителство в Атина защитава позицията, че няма алтернатива на суровата оздравителна програма, изисквана от международните кредитори в замяна на жизненоважни заеми. Но подложените трета година поред на намаляване на заплатите и пенсиите гърци все по-често излизат на улиците, за да изразят своето недоволство. Тежко задлъжнялата Гърция е вече шеста година в рецесия и разчита на международен спасителен план, за да избегне банкрут. От 2010 г. досега ЕС и Международният валутен фонд са отпуснали 240 млрд. евро заеми на балканската държава.