
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) разкритикува приетия от френския парламент закон, наказващ отричането на арменския геноцид, предаде „Франс прес“. Според организацията законът може да криминализира
дебатите по историческите въпроси и да ограничи свободата на словото. „Съгласна съм, че разработвайки проекта на този закон, френският парламент сигурно е имал хуманни намерения. Но съм убедена, че окончателното му приемане ще породи сериозно безпокойство относно международните стандарти за свободата на словото“ – посочи медийната представителка на ОССЕ Дуня Михатович. Според нея други страни може да последват примера на Франция и да криминализират по този начин някои позиции и гледни точки по исторически въпроси, като по този начин се нарушат поетите в рамките на ОССЕ ангажименти за насърчаване на свободата на словото по време на дебатите по въпроси от обществено важен интерес.
САЩ се надяват, че напрежението между Париж и Анкара във връзка с приетия закон за криминализиране на отричането на арменския геноцид ще се успокои бързо, предаде Франс прес, като цитира американския Държавен департамент. „Ние бихме искали отношенията между Франция и Турция да са добри и се надяваме, че двете страни ще могат да разрешат заедно различията си“ – посочи високопоставен американски дипломат.
Заради приетия от френския парламент закон Турция отзова посланика си в Париж и обяви политически и дипломатически мерки срещу Франция. Президентът на САЩ Барак Обама през април отбеляза 96-ата годишнина от арменския геноцид в Османската империя и призова Анкара да поеме пълната отговорност за извършените тогава убийства. Обама тогава се въздържа да нарече тези убийства геноцид, припомня „Франс прес“. По време на предизборната си кампания през 2008 г. той обаче препоръчваше по този въпрос да се използва именно думата геноцид.