
На 10 ноември 1989 година на пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия беше приета оставката на Тодор Живков като генерален секретар на партията. Той беше сменен от Петър Младенов, дотогава министър на външните работи и член на политбюро. Практически това беше краят на продължилото 45 години тоталитарно управление на Българската комунистическа партия, от които 33 години начело на държавата беше Тодор Живков, белязано от кървава разправа с политическите опоненти, лагери и затвори, потискане на основни свободи и, особено към края на режима – от хронични дефицити по магазините.
С оставката беше сложено началото на големи промени в България, довели до възстановяване на многопартийната система, свободни избори и развитие на частната инициатива.
Медиите бяха освободени от идеологически контрол, а българските граждани получиха правото да пътуват свободно по света.
В края на 1989 година беше премахнат член 1 от социалистическата конституция, който закрепваше управлението на БКП, а на 10 юни 1990 година се състояха избори за Велико Народно събрание, което прие нова конституция на Република България. Конституцията закрепи основните права и свободи на гражданите, включително свободата на словото, правото на частна собственост, правото на свободно придвижване и заселване.
През 2004 година България беше приета в НАТО, а през 2007-а – и в Европейския съюз.