
Арогантни катаджии нямаме право да имаме. Личният пример е много важен. Стремя се всеки ден да давам личния си пример, за да мога да изисквам това нещо от тях. Можете да бъдете сигурни, че в мое лице и в моя екип сме безкомпромисни и проверяваме всеки конкретен сигнал. Можем да се похвалим, че от няколко месеца ние нямаме сигнали срещу пътните полицаи както за корупционно поведение, така и за арогантно поведение, казва в интервю за предаването „Под лупа“ на ТВ „Европа“ Богдан Милчев, началник на КАТ – София. ИНТЕРВЮ НА ДИМИТРИНА ПАНДУРОВА
– Когато поехте поста на 19 май, казахте, че ще направите проверка на пътните знаци в Пернишкия регион и това е едно от нещата, които четох. Защо този регион, това не е ли проблем за цяла София?
– Не, не съм заявявал такова нещо. Тогава сформирах работна група, членовете на която да обходят цяла София и там, където има проблеми по организацията на движението, да предложат по-добра организация. Това, което установихме, е, че на нас ще ни трябва много време, за да обходим и да обгърнем цяла София с всичките проблеми – знаци, светофари, маркировка, организация на знаците. Ние имаме над 120 писма до този момент до Столичната община за промяна или подобряване на различни места. По-голяма част от тях се случват.
– Какво не ви стига, за да стане по-бързо?
– София е огромна, а само пешеходните пътеки са няколко хиляди.
– А с какъв ресурс разполага КАТ като числен състав, който да върши тези неща?
– Групата, която е създадена и работи за това нещо, са трима инспектори. С моя заповед е създадена по-голяма група, а също така и граждани участват много активно в този процес. Организацията на пътното движение не е проблем само за пътната полиция, а и на Столичната община и много други организации.
– Как дойде идеята за поставяне на регулировчици в пиковите часове, за да облекчават трафика?
– Идеята дойде още в самото начало, когато заявихме, че ние ще сменим визията на пътния полицай. Това, което имах предвид е, че той трябва да помага на хората, на движението, а контролът да остане на второ място. Тоест превенцията, недопускането на извършването на нарушения е наш приоритет, а не санкционирането на водачите. Това става, когато поставим пътния полицай не след кръстовището, а в кръстовището. И това се случва в момента. Видяхме, че има проблеми особено към „спалните” на София – „Младост“ и „Люлин“, и разстояние от 1-2 километра се минава за 40 минути. Ние създадохме такава организация, че това нещо да се случва в пъти по-бързо. Веднага започнаха страшно много обаждания, желание на граждани – не може ли и в нашия квартал… и започнахме да разширяваме тази наша идея. Стигнахме и по „Симеоновско шосе“, продължаваме и по „Мушанов“ в „Овча купел“.
– На изходите от София има КПП-та, като наред с тях има и камери. Не мога да разбера защо в 21-и век там да стои и да те стресира някаква си полицейска будка.
– Т.нар. КПП-та са към магистрална полиция, те са към криминална полиция и ние нямаме нищо общо с тях и не бих искал да го коментирам.
– Има арогантни шофьори, но има и арогантни катаджии, ще се съгласите. Как ще се борите с тези арогантни катаджии и с арогантните шофьори.
– Арогантни катаджии нямаме право да имаме. Личният пример е много важен. Стремя се всеки ден да давам личния си пример, за да мога да изисквам това нещо от тях. Можете да бъдете сигурни, че в мое лице и в моя екип сме безкомпромисни и проверяваме всеки конкретен сигнал. Можем да се похвалим, че от няколко месеца ние нямаме сигнали срещу пътните полицаи както за корупционно поведение, така и за арогантно поведение.
– С какво си обяснявате тази промяна?
– Аз говоря за пътните полицаи. На пътя има много различни полицаи на различни видове служби, които осъществяват този вид контрол. Пътните полицаи са наясно, че няма да им се размине. И то не им се разминава.
– Какво се случва, например при подкуп, каква е съдбата на взелия подкуп полицай?
– Уволнение, ако можем да го докажем. Подкупът е много сложен процес и е много трудно за доказване. Корупционното поведение е малко по-различно нещо. За нас няма нужда да показваме подкуп, за нас е важно да видим поведението на полицая – дали не е нарушил някакви правила със своето поведение при проверката. Когато установим, че той е нарушил, ние вземаме веднага дисциплинарно отношение към него, можем да го преместим на друго място да работи, можем да му възложим други функционални задължения. Законът ни дава доста възможности. Така че пътните полицаи в София, мога смело да ви кажа, че имаме десетки такива, за които сме имали данни, че са имали такова поведение и тъй като не можем да докажем, че има корупция, ние сме ги извадили от средата, в която са работили. Другите така се дисциплинират.
– Ако съм в ситуация, в която полицай ми иска подкуп. Какво следва?
– Трябва да сигнализирате веднага. Ако го направите и ние изпратим група, която да извърши проверка на място, това нещо може да бъде проверено и установено.
– А трябва ли да дам аз подкупа, за да може вие да имате по-големи доказателства?
– По-добре да не го давате. Разбира се, защото вие веднага ставате нарушители и може да ви бъде съставен акт. Но ако видите, че той ви иска пари, трябва да сигнализирате на тел. 02/982 22 22 или на 112. Важно е да става в момента на искане на подкуп.
– Ако има място, където е забранено спирането, но пътните полицаи спират коли за проверка, водачът на автомобила длъжен ли е да спре?
– Ако полицай ви спира?
– Да.
– Вие сте длъжна да спрете.
– Въпреки че има знак за забранено спиране и паркиране?
– Трябва да знаете как варира тежестта на средствата на пътя. Най-слабата е маркировката, след това знаци, след това са светофари и накрая, когато полицаят издаде някакво разпореждане, всичко отпада и се изпълняват разпорежданията на полицая. Пътният полицай носи цялата отговорност.
– Той не е ли нарушител на закона, спирайки коли на граждани на забранено за това място?
– Той носи отговорност за това нещо. Ако той прави нещо неправомерно… вие не знаете защо той ви е спрял…
– Добре, ние не знаем, а може ли той да ни спира без причина?
– Той може да ви спира, ако има проблем по пътя или сте извършили нарушение, или да ви провери документите, защото тече някаква специализирана проверка. Вие не сте наясно защо ви спира полицаят, затова сте длъжни да спрете, когато той ви спира.
– Как гледате на идеята за въвеждането на 0 промила алкохол?
– Последните няколко месеца има страшно много предложения в различна посока за различни промени. Искам да ви кажа, че ние, от пътна полиция, сме за всичко, което би ни помогнало да намалим транспортния травматизъм. Не бих искал да коментирам различните мнения в публичното пространство, те са страшно много и това е ваша мярка.
– Мислите ли, че тази мярка би сработила в България.
– Аз ви отговорих вече. Всичко, което би могло да сработи… Ние сме изпълнители на закона и ние работим със закона такъв, какъвто е. Мога да ви уверя, че това, което ни дава законът за движение по пътищата, ние на 100% го прилагаме.
– Освен акциите „Светлина” и тази за жените шофьорки, какви други акции предстоят?
– Ние всяка седмица се събираме и правим анализ по транспортните произшествия в град София, виждаме причините, местата, на които най-често се случват произшествия, и набелязваме някакви конкретни действия. Това беше в началото на юни и установихме, че пешеходците са ни голям проблем както в поведението на самите пешеходци и обратното – автомобилите от началото на юни масово не спираха на пешеходните пътеки. Решихме остро да влезем в този проблем, той е приоритет и до ден днешен. Имаме до момента над 3000 пешеходци, които сме санкционирали за неправилно движение по пътното платно и над 1500 водачи, които не са осигурили предимство на пешеходците, които също сме санкционирали и това е от лятото досега. И няма да спрем. Моята лична амбиция е този процес към края на пролетта да го приключим като проблем в София.