
Българският вицепремиер Симеон Дянков проведе най- тежката от всички програми за спестяване на средства в Европа. Сега той препоръчва на всички страни в Еврозоната един по- старомоден метод – съкращения сред служителите.
„Вече излязохме от най-трудната част на кризата. Стопанството ни вече нараства и данъчните постъпления се повишават. Все още обаче се намираме в несигурно положение”, заяви Дянков пред германското издание „Ханделсблат”. По въпроса с присъединяването на България към Еврозоната, вицепремиерът коментира : „Все още не е дошло времето това да се случи. От 15 години сме поели по пътя на присъединяването към обща валута. Първо обвързахме нашия лев с германската марка, а впоследствие и с еврото. Но все още не сме извлекли позитивите от еврото, като например ниски лихви. Ще изчакаме най- малко една година, за да видим как ще се развие еврозоната.”
„Заради стачките митницата на границата между България и Гърция не функционира. Търговията ни с Гърция е изцяло прекъсната. Отклонили сме превоза на всички стоки в посока Русия и Украйна. От кризата в Гърция извлякохме и предимства. Около 2000 гръцки предприятия преместиха седалищата си в България заради по-ниските данъци”, допълва Дянков.
В интервюто Дянков съобщава също така, че през следващата година най-ниските пенсии в България ще бъдат увеличени с 15 процента, а минималната заплата ще бъде повишена на 290 лева.
На въпроса на „Ханделсблат“ колко е тя сега, Дянков отговаря „135 евро“, на което журналистът Матиас Брюгман възкликва: Само? На месец?.
Да, отговаря Дянков, ама преди беше 120.
По-нататък финансовият министър споделя с германското издание, че въпреки своята финансова дисциплина българите живеят по-зле от гърците, които получават повече пари от Европа въпреки своята разточителност.