
Техническата мисия на Международния валутен фонд за пенсионната реформа не препоръчва прехвърляне на професионалните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт. Експертите на фонда считат, че системата на пенсионно осигуряване е добра, но мерките за нейното подобряване трябва да бъдат по-решителни. Според тях увеличаването на осигурителните вноски с 1,8 процента, както и плавното вдигане на възрастта за пенсиониране няма да успеят да балансират пенсионната система, а ефектът на спестяване няма да е по-голям от 1% от БВП, и то в краткосрочен план.
Ръководителят на мисията Емануеле Балдачи посочи, че размерът на пенсията в първия стълб трябва да зависи от размера на вноските, както е в страни като Швеция и Полша, и това може да бъде направено в средносрочен план.
Международния валутен фонд прогнозира, че дефицитът в пенсионната ни система ще достигне 6,5% процента от БВП през тази година. Според мисията е нужно да се въведат допълнителни мерки за ограничаване на натиска върху разходите и увеличаване на приходите,които в краткосрочен план включват:
Увеличение с два процента на вноските за пенси, от януари 2011г, нарастване и на стажа с шест месеца от догодина , както за мъжете, така и за жените , преместване на изплащането на пенсиите на ранно пенсиониращите се към частни пенсионни фондове , и затягане на контрола върху пенсиите за инвалидност.
На въпросът на ТВ „Европа“ дали одобрява идеята за създаване на солидарен пенсионнен фонд за по-ранно пенсиониращите се ръководителя на мисията Емануеле Балдучи коментира:
„Ние не сме видели финалното предложение за пенсионната реформа на правителството, което включва създаването на солидарен пенсионен фон. Вярваме, че сегашната пенсионна структура е стабилна и трябва да се приложи. Но според нас параметрите на публичното пенсионна система трябва да се променят, за да се осигури стабилно финансово бъдеще на пенсионния бюджета. Професионалите фондове, както е според реформата от 2000 г., трябва да започнат да изплащат пенсии възможно най-скоро.
Мисията счита, че България е в добра позиция да започне да предприема ключовите мерки за рационализиране на пенсионната система, за да гарантира по-висока ефективност и дългосрочна фискална устойчивост.
До 2050 година над една трета от пенсиите ще се изплащат от пенсионните фондове по втория стълб. По-високи пенсии могат да се постигнат чрез доброволни, освободени от данъци спестявания в пенсионните фондове по третия стълб.
В отговор на демографските тенденции са необходими допълнителни реформи, за да се гарантира финансовата стабилност на системата на общественото пенсионно осигуряване, подчертаха експертите от МВФ. Според тях законодателството би могло да предвиди и автоматични корекции на обезщетенията и вноските при отсъствие на корективни мерки в случай на по-високи от очакваните дефицити в пенсионната система.
Допълнителни 4% спестяване от БВП може да се постигне чрез преминаване към ценово индексиране на обезщетенията от 2013 година, увеличаване на вноската за втория стълб с 2 процентни пункта от 2017 година, продължаване на увеличението на стажа и повишаване на възрастта за пенсиониране от 2017 година с шест месеца всяка година, докато не стигне 66 години и за мъжете, и за жените.
След 2028 година възрастта за пенсиониране да се обвърже с продължителността на живота.