
Футболният мач е малък празник, който организаторите от сдружение „Доброволци България“ подаряват на децата, лишени от родителска грижа, в дом „Петко Славейков“ в София – всяка седмица, вече трета поредна година. Заедно с това рисуват, ходят на разходки и си разказват весели истории. На Международния ден на доброволческия труд 5-и декември доброволците казват, че няма по-хубаво от това да дариш усмивка на дете. „Все повече хора се обръщат към нас, намират ни в интернет, искат да станат доброволци… особено сега, в условията на криза, на хората – дори и по-възрастни – им е омръзнало да слушат как трябва да осигурят печалба на компанията… все повече имат желание да направят нещо наистина стойностно и смислено“ – каза Диана Вапцарова – председател на сдружение „Доброволци България“.
Доброволците у нас са над 10 хиляди, но организациите на този вид труд все още не са добре развити, твърди Диана. И докато в Западна Европа и Америка те се координират от национални доброволчески служби, у нас спънки са бюрокрацията и недостатъчната подкрепа от държавата: „За разлика от останалите страни, ние нямаме закон за доброволческия труд – има законопроект, който се влачи от много години – макар и безплатен този труд трябва да се осигурява, да бъде отчитан като вид стаж, на Запад се ползва като преимущество при кандидатстване в университет… разбира се трябва така да го направят, за да не могат и хора с користни цели да се възползват от евентуални облаги“.
Към тези искания се присъединяват и останалите доброволчески организации. Ако желанията се превърнат скоро във факт, все повече млади хора ще имат стимул да се включват в инициативи в здравеопазването, образованието, социалната сфера и да прекарват смислено и пълноценно свободното си време. Младите хора се научават да работят в екип, хората получават по-висок стандарт на живот. Посланието на доброволците към онези, на които им се струва странно да се трудиш без да получиш материална отплата, е да отделят само час на седмица за постигането на добра кауза.