
Акцизът на алкохола да не се вдига, а върху хазарта да скочи от 10 на 15%, се договориха премиерът Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ, РЗС, СК и Атака. Промяната в акцизите ще бъде гласувана в парламента утре. Министър-председателят отрече плащания към фирми да са били бавени от държавата изкуствено, за да се постигне балансиран бюджет, и обеща още от началото на декември да започне изплащането на задълженията. Вече са факт и първите резултати от проверките на петролните компании у нас.
След седмица на горещи страсти около цената на алкохола, премиерът Бойко Борисов за втори път тушира напрежението и застана зад производителите на ракия. Въпреки искането на финансовия министър Симеон Дянков акцизът върху твърдия алкохол да скочи, за да се увеличат приходите в хазната, министър-председателят е помолил депутатите на ГЕРБ да гласуват точно обратното.
„Приходите в хазната може да скочат, но аз пък искам да защитя интересите на онези хорица, които копат лозето и варят ракия в казаните“, каза Борисов.
От 10 на 12% обаче ще скочи налогът върху хазарта. По-драстично увеличение до 15 на сто обрича казината, смята премиерът.
Броени минути по-късно Борисов се отметна от загрижеността към хазарта и след среща с депутати в парламента окончателно обяви, че акцизът върху хазарта ще се увели на 15%.
Още от декември държавата започва да се издължава на фирмите, увери премиерът. По данни на работодателските организации задълженията на бюджета към сектори като строителство, екология, транспорт и отбрана надхвърлят 1 милиард лева. До февруари догодина основните дългове ще бъдат изплатени, а там където има финансови проблеми, ще се търси отсрочка във времето. Борисов обаче отрече плащания да са бавени изкуствено, за да се балансира бюджетът, както твърди президентът Георги Първанов. Основните проблеми идват от договори с фирми, останали тежко наследство от предишните управляващи.
„Бавене на плащане е да не си си платил почистването за ланския сняг – за това пита ли президентът“, коментира Борисов.
Държавата няма да бави връщането на ДДС на коректните фирми, увери премиерът. Не толкова коректни към държавата обаче са се оказали някои големи петролни компании у нас, които укривали ДДС.
Укритите данъци ще донесат в хазната милиони левове. Още средства ще влязат в бюджета от отрязаните бонуси към двойните заплати, които досега получаваха чиновниците, работещи по усвояване на евросредствата – същите държавни служители, заради които страната загуби милиони от спрените пари по ФАР и САПАРД.