
Националната следствена служба преминава към прокуратурата, а директорът на НСС става заместник на главния прокурор по разследването, решиха депутатите, приемайки на второ четене промените на Закона за съдебната власт.
Народните представители решиха още гласуването на членовете на Висшия съдебен съвет по избора на административни ръководители на съдилищата и прокуратурите да остане тайно. ВСС обаче ще трябва да мотивират решението си.
Прието беше следователите от НСС да са на подчинение към Върховната прокуратура, а тези от териториалните следствени служби да са на подчинение на ръководителите на съответната окръжна прокуратура. Окръжните следствени служби се преобразуват в окръжни следствени отдели. Следователите ще осъществяват разследване по дела, възложени им от административния ръководител на съответната окръжна прокуратура. Завеждащите отделите в НСС и на окръжните отдели ще са с ранг на прокурор.
В гласуваните промени е записано, че за административен ръководител на районен съд или районна прокуратура се назначава лице, което има най-малко пет години юридически стаж и положителна оценка от последната атестация. За ръководителите на окръжен съд и окръжна прокуратура изискването е за 10 години стаж и положителна оценка от последната атестация. Друг текст от закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт засяга връщането в системата на напуснали съдии, прокурори или следователи. Ако те са заемали даден пост в системата повече от пет години, може да бъдат назначени от ВСС след атестация. В предложението за промени е записано, че в тримесечен срок от влизането в сила на закона ВСС трябва да одобри Етичен кодекс на съдиите, прокурорите и следователите, както и Етичен кодекс на съдебните служители.