
50 000 лева е депозитът за партии за участие на изборите за национален парламент. Това предвиждат окончателните редакции при гласуването на второ четене на Закона за избор на народни представители, предаде наш репортер. Депозитът за коалиции е 100 000 лв., 15 000 лв. ще трябва да внесат инициативните комитети. Депозитът е безлихвен и се внася по банкова сметка на БНБ, която трябва да бъде обявена не по-късно от 50 дни преди датата на изборите.
Мнозинството отхвърли предложението на народните представители Ваньо Шарков, Йордан Бакалов и Мартин Димитров депозит да може да бъде възстановен с решение на ЦИК на партии и коалиции, които са получили не по-малко от едно на сто от действителните гласове на национално ниво, както и на инициативните комитети, чиито кандидати са получили не по-малко от една четвърт от районната избирателна квота.
Независимите депутати Мария Капон и Минчо Христов предложиха тези депозити да бъдат по-ниски – за партии 5000 лв., за коалиции – 10 000 лв., и за инициативни комитети – 1000 лв. Според Христов предложението на комисията за депозитите е „обслужване на олигархията” и трябва да бъде възприета европейската практика за по-ниски депозити. Предложението бе отхвърлено и на повторно гласуване от депутатите в пленарната зала.
Независим кандидат ще се допуска до участие в изборите, ако е събрал най-малко 10 000 подписа на граждани с избирателни права в съответния избирателен район.
Мнозинството отхвърли и предложението изборите да се проведат в работен ден.
Депутатите решиха още, че гласуването ще става с две бели интегрални бюлетини – едната по пропорционалната система, другата – за мажоритарните кандидати.